Ryzyko zarażenia ospą wietrzną u 3,5-letniej córki chodzącej do przedszkola

w przedszkolu dowiedziałam się, że jednak z dziewczynek ma już potwierdzoną ospę wietrzną, a chodziła 2 dni do przedszkola. 1. Czy moja córka (3,5 roku) mogła się zarazić czy nie koniecznie? 2. Czy mój synek (5 miesięcy - karmiony piersią, ja chorowałam w dzieciństwie na ospę i jako dorosła na półpasiec) może się zarazić od córki? 3. Czy mogę córkę zaprowadzać do przedszkola czy lepiej nie - choć choruje tylko 1 dziecko. 4. Mamy wyjechać na ferie czy powinniśmy zrezygnować? Monika

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. W obu przypadkach istnieje ryzyko zachorowania. Przeciwciała, które maluszek dostał od Pani przed porodem przez łożysko (a po narodzinach w mleku), nie ochronią go, mogą jedynie złagodzić przebieg choroby.