Zapytaj lekarza

7 4 0 , 5 2 5

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Ryzyko zarażenia partnera wirusem WZW typu B

Witam! Mam pytanie a propos WZW typu B. Jestem zdrowym nosicielem wirusa, jest on nieaktywny. Jedyne co wskazuje na jego obecność, to antygen HBS dodatni. Z tego co czytam w internecie i co słyszałam, jeśli partner jest szczepiony, nie ma możliwości abym go zaraziła podczas stosunku bez prezerwatywy (mój partner jak najbardziej jest świadomy mojej choroby). Poza tym, byłam dzisiaj u ginekologa, który wie o moim problemie i przepisał mi tabletki antykoncepcyjne, nie wspomniał ani słowem o tym, że mam nie współżyć bez zabezpieczenia. Mogłabym prosić o wytłumaczenie tego przypadku?

KOBIETA, 21 LAT ponad rok temu

Antykoncepcja po

Niestety, czasami niektóre metody zabezpieczenia przed ciążą zawodzą, może dojść do pęknięcia prezerwatywy lub kobieta zapomni o tabletce antykoncepcyjnej. Coraz częściej mówi się o antykoncepcji awaryjnej, która jest określana również jako antykoncepcja ?po? czy antykoncepcja ratunkowa.

Lek. Marta Hat
71 poziom zaufania

Witam! Wirus wirusowego zapalenia wątroby typu B przenosi się drogą seksualną i przez krew. Zakazić się nim jest bardzo łatwo - wystarczy 0,0004 ml krwi. Nie ma możliwości przeniesienia poprzez dotyk, kichanie, kaszel czy wraz z pożywieniem. w przypadku kontaktów seksualnych ochroną przed wirusem jest mechaniczne zabezpieczenie prezerwatywą oraz tak jak Pani wspomniała - szczepienie partnera przeciwko WZW B. W tym przypadku stosowanie prezerwatywy nie jest konieczne. W razie braku pewności co do skuteczności/aktualności szczepienia przeciwko WZW B należy zbadać miano przeciwciał - poziom powyżej 10Ul jest przyjmowany jako całkowicie bezpieczny. Pozdrawiam serdecznie!

Pracownik Szpitala Specjalistycznego im. dr Józefa Babińskiego w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy