Samobójstwo - może to jest wyjście?

Mam 16 lat. Od dłuższego czasu zastanawiam się nad sensem swojego życia. Bardzo często myślę o śmierci. Nawet w zeszytach ciągle piszę słowo śmierć. Mam też myśli samobójcze, ponieważ ciągle kłócę się z rodzicami. Samookaleczałam się, po czym zostały mi okropne blizny. Bardzo często myślę, że lepiej by było, gdybym nie żyła. Po śmierci przecież się już nic nie czuje, nie ma zmartwień. Miałam nawet 1 próbę samobójczą, niestety nie wyszło, i nadal żyję. Zastanawiam się nad sensem swojego życia. Czy warto żyć. Ciągle kłócę się z rodzicami, wstydzę się blizn na rękach. Czuję się, jakbym była niewidzialna, niezauważalna. O sobie myślę, że jestem niepotrzebna na tym świecie. Nie chcę już żyć, ale jednak zawsze muszę stchórzyć. Co mam zrobić, by przestać się wstydzić samej siebie i przestać myśleć o samobójstwie. Czasami mam na to wielką ochotę, by się zabić, ale coś mnie powstrzymuje. Może strach przed zgonem. Ostatnio też wzięłam garść tabletek, niestety, tylko po nich wymiotowałam. A ja naprawdę nie chcę już żyć. Co robić, by znów odzyskać radość z życia i znaleźć sens. Proszę o pomoc.

Mgr Joanna Żur-Teper

Witam,
myśli i próby samobójcze, które się pojawiają, mogą świadczyć o tym, że cierpisz na depresję, dlatego konieczna jest wizyta u lekarza psychiatry. Rozumiem, że w tej chwili bardzo cierpisz i nie potrafisz dostrzec sensu życia, jednak zapewniam Cię, że podejmując leczenie, możesz zapobiec dalszym próbom samobójczym i odnaleźć sens życia. Zachęcam Cię również do podjęcia psychoterapii, dzięki której odnajdziesz źródło swoich problemów i będziesz mogła je przepracować.
Myślę, że powinnaś porozmawiać z rodzicami o tym, co się z Tobą dzieje i jak mocno przeżywasz kłótnie z nimi. Pamiętaj, że pomimo nieporozumień jakie są między Wami, oni nadal bardzo Cię kochają, a Twoja śmierć byłaby dla nich ogromną tragedią.
Z pomocy psychologa możesz skorzystać w Poradni Zdrowia Psychicznego. Możesz również poprosić pedagoga szkolnego, aby wskazał Ci placówki, które świadczą usługi psychologiczne. Nie zwlekaj z podjęciem leczenia, im szybciej je rozpoczniesz tym szybciej Twój stan ulegnie poprawie.
Trzymam kciuki za Twoje powodzenie!