Samookaleczanie się, cz. II

Pisałam na Wasze forum o moim problemie z samookaleczaniem. Mówiłam, że nie chcę, żeby to się powtarzało. Niestety, TO do mnie wróciło. Nie chcę skorzystać z porady psychologa, bo boję się, że rodzice to odkryją, a ich reakcja będzie zbyt mocna na to, co robię... Co mam robić? Bić się z własną silną wolą i brnąć do wyleczenia tego samej, czy jednak przełamać strach i męczyć się ze wstydem, który jest ze mną codziennie?

KOBIETA ponad rok temu

Paulina Witek Psycholog, Warszawa

Witaj!

Zdecydowanie powinnaś porozmawiać o tym problemie z rodzicami, jednym z rodziców lub inną osobą dorosłą. Samookaleczanie się jest poważnym problemem i samo z siebie nie minie. Tendencja do rozładowywania napięcia poprzez autoagresję może się pojawiać również w przyszłości, jeśli nie rozwiążesz jej przyczyny - mechanizm powstawania może się utrwalić. Rozwiązanie problemu teraz będzie łatwiejsze, a z pewnością w krótkim czasie poczujesz się lepiej. Wizyta u psychologa - samej czy z rodzicami, to naprawdę bardzo dobry krok, którego nie będziesz żałowała.

Wiem, że to dla Ciebie trudne i kłopotliwe, ale uwierz, że są osoby, które mogą Ci pomóc. Nawet jeśli masz trudności w komunikacji z rodzicami, na pewno zależy im na Twoim zdrowiu i szczęściu. Spróbuj się przełamać. Pamiętaj również o telefonie zaufania dla dzieci i młodzieży, gdzie możesz uzyskac bezpłatną pomoc. Najważniejsze, abyś nie zamykała się ze swoim bólem i napięciem w sobie, ale abyś próbowała szukać pomocy dalej.

Pozdrawiam Cię serdecznie i trzymam za Ciebie kciuki!