Zapytaj lekarza

7 4 0 , 4 4 1

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Samookaleczanie się, cz. II

Pisałam na Wasze forum o moim problemie z samookaleczaniem. Mówiłam, że nie chcę, żeby to się powtarzało. Niestety, TO do mnie wróciło. Nie chcę skorzystać z porady psychologa, bo boję się, że rodzice to odkryją, a ich reakcja będzie zbyt mocna na to, co robię... Co mam robić? Bić się z własną silną wolą i brnąć do wyleczenia tego samej, czy jednak przełamać strach i męczyć się ze wstydem, który jest ze mną codziennie?

KOBIETA ponad rok temu

Miłość od pierwszego wejrzenia częściej przytrafia się mężczyznom

Paulina Witek Psycholog, Warszawa
74 poziom zaufania

Witaj!

Zdecydowanie powinnaś porozmawiać o tym problemie z rodzicami, jednym z rodziców lub inną osobą dorosłą. Samookaleczanie się jest poważnym problemem i samo z siebie nie minie. Tendencja do rozładowywania napięcia poprzez autoagresję może się pojawiać również w przyszłości, jeśli nie rozwiążesz jej przyczyny - mechanizm powstawania może się utrwalić. Rozwiązanie problemu teraz będzie łatwiejsze, a z pewnością w krótkim czasie poczujesz się lepiej. Wizyta u psychologa - samej czy z rodzicami, to naprawdę bardzo dobry krok, którego nie będziesz żałowała.

Wiem, że to dla Ciebie trudne i kłopotliwe, ale uwierz, że są osoby, które mogą Ci pomóc. Nawet jeśli masz trudności w komunikacji z rodzicami, na pewno zależy im na Twoim zdrowiu i szczęściu. Spróbuj się przełamać. Pamiętaj również o telefonie zaufania dla dzieci i młodzieży, gdzie możesz uzyskac bezpłatną pomoc. Najważniejsze, abyś nie zamykała się ze swoim bólem i napięciem w sobie, ale abyś próbowała szukać pomocy dalej.

Pozdrawiam Cię serdecznie i trzymam za Ciebie kciuki!

Mgr psychologii klinicznej, psychoterapeuta.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy