Samookaleczenia i myśli samobójcze u 15-latki

Siostra ma 15lat.rano bardzo się boi.czuje lęk na wysoką skalę.nie cieszy się z niczego,olewa szkole a zawsze dobrze się uczyła.na niczym jej nie zależy siedzi cały dzień w pokoju samookalecza się ma myśli samobójcze i mówi że nikt jej nie pomoże.potrafi mieć dobry humor i wychodzić z domu ale coraz częściej się zamyka i płacze.czasem nie chce widzieć nikogo i mieć spokój.nie zależy jej już na niczym,wszystko olewa i ciagle chce spac bo to ja odcina od świata.co jej może być? Depesja? Co robić?

Dzień dobry,

Diagnostyka zawsze ma miejsce w kontakcie osobistym ze specjalistą, a nie przez internet. Jeżeli rodzice nie mają świadomości istniejących problemów siostry, proszę ich o tym powiadomić. Najlepiej znaleźć ośrodek/psychoterapeutę zajmującego się terapią rodzinną / systemową i umówić się na spotkanie. Jeżeli nie ma takiej możliwości, to proszę znaleźć Poradnię Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży (lub Poradnię Psychologiczną).

Lek. Marta Gryszkiewicz

Opisane objawy wskazują na depresję. Jednak nie można wykluczyć innych zaburzeń psychicznych. Siostra wraz z opiekunem prawnym powinna zgłosić się do psychologa. Najlepiej zrobić to jak najszybciej, gdyż jak Pani zauważyła stan siostry się pogarsza.