Zapytaj lekarza

7 4 2 , 8 4 8

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Schizofrenia niezróżnicowana a renta rodzinna

Mam rentę socjalną na zdiagnozowaną schizofrenię niezróżnicowaną. Ale chcę też mieć rentę rodzinną. Czy na podstawie zdiagnozowanych w wypisie ze szpitala psychiatrycznego zaburzeń schizotypowych w wieku 17 lat, podczas nauki w liceum ogólnokształcącym, istnieją przesłanki żeby lekarz orzecznik ZUS mógł od tego momentu stwierdzić istnienie całkowitej niezdolności do pracy. Lekarka prowadząca powiedziała mi, że od diagnozy zaburzeń schizotypowych rozpoczął się u mnie proces schizofreniczny.
ponad rok temu

Kiedy należy zgłosić się do psychiatry?

Depresja bardzo utrudnia funkcjonowanie osoby w środowisku zawodowym, społecznym i prywatnym. Trzeba wiedzieć, kiedy jest moment na zgłoszenie się do specjalisty. O tym opowiada lekarz Zofia Antosik.

Lek. Jacek Ławnicki
82 poziom zaufania

Witam!
Renta rodzinna przysługuje członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci miała ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy. W opisanej sytuacji nie przysługuje Panu renta rodzinna. Schizofrenia może być powodem do orzeczenia całkowitej niezdolności do pracy. Oceny dokonuje lekarz orzecznik na podstawie historii choroby oraz obecnego stanu pacjenta.

Absolwent Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, stażysta w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w Lublinie
0
Patronaty
Ważne tematy