Schudłam i znów przytyłam - jak pozbyć się tych kilogramów?

164 cm wzrostu, 79 kg wagi... Tryb pracy - biurowa, siedząca, 8 h dziennie, bez weekendów... Cel: 15 kg mniej... Jaką dietę dobrać? Trzy lata temu odchudzałam się na własną rękę. Schudłam 17 kg w 3 miesiące... Po czym, od kiedy pracuję, przybrałam w pół roku 15 i do dzisiaj nie mogę się ich pozbyć... RATUNKU!!!
ponad rok temu

Witam!

Nie sztuką jest schudnąć, lecz schudnąć i nie przytyć ponownie. A tu znaczną rolę pełnią prawidłowe nawyki żywieniowe. Jeśli zastanawia się Pani jaką dietę dla siebie wybrać, to najprościej byłoby się udać do dietetyka - specjalista nie tylko doradzi Pani, co jeść, ale i będzie wiedział, czy dieta Pani nie zaszkodzi.

Prawidłowo zbilanosowana dieta to taka, która zawiera wszystkie niezbędne składniki odżywcze, a więc szkodliwe będą wszystkie diety jednoskładnikowe. Jeśli spróbuje Pani odchudzać się na własną rękę, to proszę skorzystać z tych podstawowych zaleceń:

- jeść regularnie - to znaczy 5 razy dziennie o stałych porach,
- wybierać produkty niskotłuszczowe - informacje o zawartości tłuszczu w produktach znajdzie Pani na opakowaniach. Zawartość rzędu 2% (jogurty naturalne) to niewiele, natomiast 30% (sery podpuszczkowe = żółte) to już zbyt dużo,
- pić dużo (2-3 litry) niegazowanej wody dziennie,
- nie słodzić,
- ograniczyć sól,
- dużo się ruszać (zaplanowana aktywność fizyczna co najmniej 2 razy w tygodniu),
- do każdego posiłku jeść warzywa (do jednego można zjeść zamiast warzyw - owoce),
- wybierać chude mięsa i wędliny (drób),
- nie rezygnować z pieczywa, ale zamienić je na razowe (uwaga! tylko w przypadku braku przeciwskazań związanych z nieprawidłowym funkcjonowaniem przywodu pokarmowego, np. choroba wrzodowa).

Są to proste rady, ale stosowane z uporem przez długi czas, dają trwałe efekty.