Schudnięcie 13 kg w rok u 15-latki

Mam 15lat, 150cm wzrostu i ważę 58 kg. Moim marzeniem jest schudnąć 13kg. Bardzo ciężko jest mi teraz normalnie funkcjonować. Wstydzę się siebie, swojego ciała, tego jak wygladam, przez co rezygnuję z wielu rzeczy, jak np. wycieczki, bo poprostu nie chcę się pokazywć ludziom. Najchętniej przesiedziałabym cały czas w domu. Chciałabym schudnąć do zakończenia roku, żeby wyglądać normalnie, jak inne koleżanki a nie jak jakiś pasztet.Proszę o przykładową dietę, porady dotyczące cwiczen.Z góry dziękuj
15 LAT ponad rok temu

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Masz skłonności do nadwagi, jednak ubytek masy ciała aż o 13 kg, to zdecydowanie za dużo. Proponuję skupić się przede wszystkim na wprowadzeniu modyfikacji żywieniowych i zmiany stylu życia, a wtedy redukcja masy ciała nastąpi samoistnie i stopniowo.
Najlepiej byłoby skonsultować codzienny jadłospis z dietetykiem, który określi co jest w nim niewłaściwego i w jakim stopniu wpływa to na wzrost masy ciała. Jeśli jednak nie masz takiej możliwości, zastanów się samodzielnie, odnosząc się do zasad zdrowego odżywiania, które prezentuję poniżej:
Należy:
1) Regularnie spożywać posiłki - 5 razy dziennie, w mniejszej ilości, średnio co 4 godziny. W ten sposób organizm reguluje metabolizm i nie magazynuje składników "na zapas", co zapobiega odkładaniu się tkanki tłuszczowej
2) Urozmaicić dietę- jadłospis powinien składać się z produktów zbożowych (najlepiej pełnoziarnistych, które zawierają wiele cennych składników mineralnych oraz duże ilości błonnika), białka zwierzęcego (ryby, chude mięso, jaja, produkty mleczne) i tłuszczu bogatego w nienasycone kwasy tłuszczowe (olej rzepakowy, słonecznikowy, sojowy, oliwa z oliwek- dodawane na surowo do dań i sałatek), a także ze świeżych warzyw i owoców.
3) Zastosować wskazaną obróbkę technologiczną - gotowanie na parze, gotowanie w niewielkiej ilości wody, pieczenie w folii
4) Wykluczyć z diety słodycze, słone przekąski, napoje dosładzane, żywność przetworzoną i typu fast food
5) Wprowadzić regularną aktywność fizyczna - 30 - 60min dziennie dowolnej dyscypliny sportowej
Forma aktywności fizycznej jest dowolna - może to być ulubiona dziedzina sportu, lub po prostu ćwiczenia modelujące poszczególne partie ciała. Ważne natomiast, aby były one realizowane regularnie, najlepiej każdego dnia.
Ponadto nie warto upatrywać swojej wartości w masie ciała. To jaka jesteś definiowane jest przez Twój charakter, nastawienie do ludzi, pasje i plany - jeśli polubisz samą siebie i będziesz pracować nad swoimi słabościami, inni również będą odnosić się do Ciebie z sympatią. Uciekanie od ludzi sprawi natomiast, że pozostaniesz w osamotnieniu i wtedy nawet zmiana masy ciała nie pomoże otworzyć się na innych.

Witam, proszę kup sobie wagę kuchenną - zwykłą, najtańszą oraz zeszyt - zapisuj dokładnie co, ile i o której jesz - spróbuj obliczyć kaloryczność - może po prostu jesz za dużo i wystarczy trochę to ograniczyć zmniejszając porcje.
Najlepiej byłoby też zacząć ćwiczenia pod okiem trenera/ instruktora - jeśli masz możliwość zapisz się na zajęcia pilates - wzmocnią mięśnie, uelastycznią ciało, a nie zniechęcisz się zbyt szybko. Jeśli nie masz takiej możliwości proponuję zacząć od szybkiego marszu - nie od biegu!. Szybki marsz - codziennie 45-60min - weź słuchawki z ulubioną muzyką lub audio książką - żebyś zapomniała o zmęczeniu :)
pozdrawiam,