Scyntygrafia kości a kontakt z dzieckiem

Czy osoba towarzysząca chorej w czasie badania scyntygrafii kości może kontaktować się z dzieckiem?
ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Osoba badana scyntygraficznie powinna ograniczyć do minimum kontaktów z małymi dziećmi przez pewien okres. Nie do końca rozumiem co Pani/Pan miał na myśli mówiąc o osobie towarzyszącej, jednak mogę powiedzieć iż izotop podawany jest osobie badanej do krwioobiegu, stąd zalecenia o ewnetualnych późniejszych działaniach promieniotwórczych. Osoba towarzysząca nie stanowi już takiego zagrożenia.