Zapytaj lekarza

7 3 6 , 6 1 4

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Seks oralny a afty

Ostatnio zauważyłam, że po pieszczotach oralnych robi mi się afta (trwa to niecały miesiąc, przez wakacje nie widziałam się z chłopakiem często, ale było tak, że jedna się robi, potem znia i jeśli znów były pieszczoty znów się jedna pojawiała). Afty pojawiają mi się od dziecka, w wieku 10 lat zadażało się nawe 4-5 na raz. Czy to akurat jakiś zbieg okoliczności? Oboje jesteśmy sobie wierni. Więc dlaczego dopiero teraz się to pojawiło?
KOBIETA ponad rok temu

Alternatywy leczenia DCP

DCP to jedna z metod leczenia łysienia plackowatego. Czy są jakieś inne sposoby radzenia sobie z tym problemem? Obejrzyj nasz film i zapoznaj się z wypowiedzią eksperta.

Lek. Paweł Baljon
77 poziom zaufania

Witam serdecznie. Afty atakują, gdy nasz organizm jest przemęczony, wskutek niedoborów oraz urazów mechanicznych np. po zabiegach stomatologicznych. Zazwyczaj nie stanowią zagrożenia dla naszego zdrowia, są jednak nieprzyjemnym schorzeniem, a uczucie dyskomfortu z nimi związane powoduje, że warto wiedzieć, jak z nimi walczyć i zapobiegać ich nawrotom. Możliwe iż seks oralny jest czynnikiem wyzwalającym pojawienie się afty, choć nie ma na to bezpośrednich medycznych przesłanek. Leczenie farmakologiczne polega na zmniejszeniu dolegliwości związanych z pojawieniem się aft. W aptekach dostępnych jest wiele środków do nakładania bezpośrednio na zmienioną błonę śluzową jamy ustnej. Zwykle mają one postać żelu znieczulającego lub płynu, używanego w spreju.

lekarz w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach.
0

Witam, przyczyną aft może być drażnienie mechaniczne, jednak żeby to stwierdzić należy wykluczyć inne przyczyny. Proszę wykonać: 1. poziom wit. B12 2. poziom żelaza 3. poziom kwasu foliowego 4. ANA 5. TSH 6. prolaktyna 7. estradiol 8. kortyzol 9. kreatynina 10. mocznik jeśli wyniki będą ok to należy skonsultować to z dermatologiem. Jeśli nie leczymy przyczynę wg wyników badań. Pozdrawiam

Lek. med. Bartosz Pawlikowski jest specjalistą w dziedzinie dermatologii i wenerologii. Wiedzę i doświadczenie czerpał podczas nauki akademickiej oraz praktyki zawodowej w różnych polskich placówkach medycznych. Brał również udział w misjach zagranicznych. Aktualnie pracuje w Warszawie w Centrum Lasoterapii i Modelowania Sylwetki Elite.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy