Seks oralny a afty

Ostatnio zauważyłam, że po pieszczotach oralnych robi mi się afta (trwa to niecały miesiąc, przez wakacje nie widziałam się z chłopakiem często, ale było tak, że jedna się robi, potem znia i jeśli znów były pieszczoty znów się jedna pojawiała). Afty pojawiają mi się od dziecka, w wieku 10 lat zadażało się nawe 4-5 na raz. Czy to akurat jakiś zbieg okoliczności? Oboje jesteśmy sobie wierni. Więc dlaczego dopiero teraz się to pojawiło?
KOBIETA ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Afty atakują, gdy nasz organizm jest przemęczony, wskutek niedoborów oraz urazów mechanicznych np. po zabiegach stomatologicznych. Zazwyczaj nie stanowią zagrożenia dla naszego zdrowia, są jednak nieprzyjemnym schorzeniem, a uczucie dyskomfortu z nimi związane powoduje, że warto wiedzieć, jak z nimi walczyć i zapobiegać ich nawrotom. Możliwe iż seks oralny jest czynnikiem wyzwalającym pojawienie się afty, choć nie ma na to bezpośrednich medycznych przesłanek. Leczenie farmakologiczne polega na zmniejszeniu dolegliwości związanych z pojawieniem się aft. W aptekach dostępnych jest wiele środków do nakładania bezpośrednio na zmienioną błonę śluzową jamy ustnej. Zwykle mają one postać żelu znieczulającego lub płynu, używanego w spreju.