Seks w dni płodne

Proszę o pomoc. Ostatnio kochałam się z chłopakiem bez zabezpieczenia, a wystrysk był we mnie, ale nie do końca wszystko. Zazwyczaj mój cykl trwa 34 dni, ostatnią miesiączkę miałam 13 marca. Kochaliśmy się 30 marca i nie wiem czy dobrze wynika z moich obliczeń, ale myślę że to były dni płodne, także nie wiem. Czy mogę być w ciąży? Proszę o odpowiedź.

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Dni płodnych nie wyznaczamy jedynie na podstawie obliczeń, jest to bowiem metoda zawodna. Bardziej istotna jest obserwacja śluzu szyjkowego, najlepiej połączona z pomiarami temperatury ciała oraz obliczeniami. (Zapraszam do lektury mojej odpowiedzi na inne pytanie, któą znajdzie Pani tutaj).

Nie powiem na 100%, że była Pani lub nie w okresie płodnym, kiedy doszło do zbliżenia, jest to jednak wysoce prawdopodobne biorąc pod uwagę fakt, że owulacja występuje najczęściej ok. 14. dnia cyklu (+/- 3 dni) a plemniki mogą przeżyć w drogach rodnych nawet do 7 dni. W tej sytuacji, ponieważ nasienie dostało się do pochwy, mogło dojść do zapłodnienia. Radzę wykonać test ciążowy w terminie spodziewanej miesiączki, jeśli ta nie pojawi się lub będzie bardziej skąpa niż zwykle, oraz powtórzyć go po tygodniu w razie wyniku negatywnego. Alternatywnie może Pani wykonać test z krwi, który jest bardziej czuły (wcześniej daje wynik pozytywny jeśli doszło do zapłodnienia). Ten ostatni polega na zmierzeniu stężenia beta HCG we krwi, można go wykonać w przychodni.

Pozdrawiam serdecznie!