Senność i zmęczenie przy problemach z ciśnieniem

Witam mam 18 lat i problem z ciśnieniem.Rano miałam 113/50 mmHG teraz po wypiciu kawy jeszcze niższe 105/44.Ciśnienie rozk. nigdy nie przekracza 60 a skurczowe 120.Reaguje na zmianę pogody często mam lekkie zawrotu głowy czuję takie kołysanie ,jestem senna i zmęczona,często się denerwuję co nie sprzyja samopoczuciu.Zwyczaj przy dobrym samopoczuciu mam ciśnienie po niżej 120 lub 120/50coś nigdy nie więcej niż 60.Czy to złe samopoczucie wynika z tego ciśnienia?można nazwać to niedociśnieniem?

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Takie wartości ciśnienia nie są złe. W takiej sytuacji należałoby zgłosić się do lekarza oraz wykonać podstawowe badania profilaktyczne krwi.

Proszę sprawdzić, ile płynów wypija Pani na dobę; powinno być minimum 2 litry; wtedy ciśnienie jest w miarę stabilne. Niestety, mocna kawa, mocna herbata, alkohol - działają moczopędnie i tym samym mogą prowadzić do obniżenia ciśnienia. Ideał to 120/70 mmHg; przy czym tętno powinno wynosić 60-70 /min.