Silne bóle podbrzusza przed miesiączką - czy to coś poważnego?

Witam, nazywam się Beata i mam 16 lat. Tydzień temu we wtorek strasznie bolał mnie brzuch, prawdopodobnie jajniki. Ten ból był tak silny, że nie mogłam sie wyprostować, chodziłam skurczona. Wzięłam ok 5 tabletek przeciwbólowych i nie przestało mnie boleć. Myślałam, że dostanę miesiączkę, ale miałam ją dopiero po 6 dniach od tego bólu. Czy to jest normalne?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

U młodych dziewczyn i kobiet wchodzących w dorosłość dość często występują bolesne miesiączki, które nieraz uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Podobnie u młodych kobiet bardzo dokuczliwy potrafi być ból występujący w środku cyklu, a towarzyszący owulacji. Jest on jednak w miarę regularny (pojawia się przynajmniej raz na dwa-trzy cykle) i pojawia się około dwa tygodnie przed miesiączką. Natomiast tak silny ból na tydzień przed miesiączką nie jest normalnym, fizjologicznym objawem, a wskazywać może na pewne mniej lub bardziej poważne problemy natury ginekologicznej, jak torbiel jajnika czy mięśniaki macicy. Nie należy również wykluczać innych, nieginekologicznych przyczyn, jak zapalenie wyrostka robaczkowego. Silnych, niezidentyfikowanych objawów bólowych nie należy lekceważyć. Jedynie lekarz ginekolog może wskazać przyczynę bólu podczas badania, o ile miał on źródło w narządzie rodnym.

Pozdrawiam serdecznie!