Silny ból brzucha a atak kolki trzustki

witam mam pytanie osoba w wieku 58 lat cierpiała na potężny ból w okolicy brzucha po lewej stronie był to atak bólu i oblania potem po przyjeździe pogotowia stwierdzono kolkę trzustki i ogromnie podniesione ciśnienie czy to może być zależne i co to może być od czego powstaje kolka trzustki sprawa dotyczy mężczyzny [mojego taty] jakich badań się domagać od lekarza w szpitalu skupili się głównie na ciśnieniu a co do ataku kazali się kontaktować z lekarzem prowadzącym

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Trzustka to narząd, który odgrywa w naszym organizmie podwójną rolę. Z jednej strony, jest gruczołem wewnątrzwydzielniczym, bo insulina i glukagon (wydzielany w jej tzw. wyspach) regulują przemianę węglowodanów. Z drugiej jednak strony, jest gruczołem zewnątrzwydzielniczym, gdyż produkowany przez nią sok trzustkowy bierze udział w procesie trawienia. Prawdopodobny mechanizm ostatniego epizodu bólu miał związek z kamicą. Powstaje wskutek tworzenia się kamieni w przewodach trzustkowych. Utrudnia to odpływ soku trzustkowego do przewodu pokarmowego i prowadzi właśnie do ataków kolki trzustkowej. Kamica częściej występuje u chorych z przewlekłym zapaleniem trzustki. W razie gdy nie ma uwidocznionego złogu stan ten nie zagraża życiu. Inną sprawą jest kwestia ciśnienia. Lekarze w szpitalu musieli opanować przełom nadciśnieniowy. Obecnie można ocenić funkcję zewnątrzwydzielniczą trzustki w tym amylazę i lipazę.