Zapytaj lekarza

7 4 0 , 2 9 7

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Silny ból brzucha a atak kolki trzustki

witam mam pytanie osoba w wieku 58 lat cierpiała na potężny ból w okolicy brzucha po lewej stronie był to atak bólu i oblania potem po przyjeździe pogotowia stwierdzono kolkę trzustki i ogromnie podniesione ciśnienie czy to może być zależne i co to może być od czego powstaje kolka trzustki sprawa dotyczy mężczyzny [mojego taty] jakich badań się domagać od lekarza w szpitalu skupili się głównie na ciśnieniu a co do ataku kazali się kontaktować z lekarzem prowadzącym
KOBIETA, 35 LAT ponad rok temu

Zalecenia dla pacjentów po badaniu endoskopowym

Badanie endoskopowe służy ocenie stanu narządów wewnętrznych. Jakie są zalecenia dla pacjentów po wykonaniu tego badania? Obejrzyj film i zapoznaj się z wypowiedzią eksperta.

Lek. Paweł Baljon
77 poziom zaufania

Witam serdecznie. Trzustka to narząd, który odgrywa w naszym organizmie podwójną rolę. Z jednej strony, jest gruczołem wewnątrzwydzielniczym, bo insulina i glukagon (wydzielany w jej tzw. wyspach) regulują przemianę węglowodanów. Z drugiej jednak strony, jest gruczołem zewnątrzwydzielniczym, gdyż produkowany przez nią sok trzustkowy bierze udział w procesie trawienia. Prawdopodobny mechanizm ostatniego epizodu bólu miał związek z kamicą. Powstaje wskutek tworzenia się kamieni w przewodach trzustkowych. Utrudnia to odpływ soku trzustkowego do przewodu pokarmowego i prowadzi właśnie do ataków kolki trzustkowej. Kamica częściej występuje u chorych z przewlekłym zapaleniem trzustki. W razie gdy nie ma uwidocznionego złogu stan ten nie zagraża życiu. Inną sprawą jest kwestia ciśnienia. Lekarze w szpitalu musieli opanować przełom nadciśnieniowy. Obecnie można ocenić funkcję zewnątrzwydzielniczą trzustki w tym amylazę i lipazę.

lekarz w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy