Silny ból gardła i zielona wydzielina a antybiotykoterapia

D.d. 5 dni temu złapało mnie przeziębienie objawiające się silnym bólem gardła, około 3 dnia pojawiła się zielona wydzielina na tylnej ścianie gardła. Kurowałem się aspiryną, czosnkiem, wapnem, witaminą C, środkami na ból gardła. Choroba jednak nie ustępuje (szczególnie wieczorem nasilenie bólu gardła i pogorszenie samopoczucia, brak gorączki). Wczoraj lekarz zapisał mi antybiotyk. Czy słusznie? Jak rozpoznać czy inf bakteryjna? Problem z wyleczeniem nie pierwszy raz, często razem z zap. zatok.

Lek. Bianka Małczuk

Witam. Na podstawie samego opisu nie można postawić diagnozy i zalecić terapii. Proszę zastosować się do zaleceń lekarza - jeżeli objawy nie będą ustępowały wskazana będzie wówczas ponowna konsultacja. Jeżeli infekcje górnych dróg oddechowych często nawracają, przyczynę mogą stanowić zmiany anatomiczne nosa i zatok przynosowych - wskazana konsultacja u lekarza laryngologa. Pozdrawiam.

Witam. Ocena etiologii infekcji, a czasem ryzyka rozwoju infekcji bakteryjnej nie jest możliwa na podstawie jednego czy dwóch czynników: character wydzieliny, obecność gorączki, długość trwania objawów, a także płeć, ogólne samopoczucie to niektóre z dość płynnych czynników które lekarz bierze pod uwagę przy podjmowaniu decyzji o wyborze terapii.