Silny ból kręgosłupa i stosowanie leku Tolperis VP

Witam.Od 10 lat zmagam się z potwornymi bólami pleców (stwierdzona lordoza szyjna), Innego odcinka kręgosłupa mi nigdy nie badano. Czasami mam wrażenie ze w ogole nikt tymi bólami się nie przejmuje i nie diagnozuje ich. Obecnie biore Tolperis VP,  który pomaga mi w miarę normalnie żyć. Zastanawia mnie jednak to czy mam go brać całe życie? Leki przeciwbólowe które brałam wcześniej w ogole nie pomagał., Mam tężyczkę utajoną od niedoborów Mg, ale ona nie powoduje chyba takiego napięcia mięśni? Może należy wykonać jakieś dodatkowe badania EMG ? Bardzo proszę o jakieś wskazówki co mam robić dalej z tymi dolegliwościami.

Magdalena Mroczek

Witam,

Bóle kręgosłupa mogą mieć wiele różnych przyczyn i zawsze niezbędna jest ich wnikliwa diagnostyka. Z pewnością przyjmowanie leku przeciwbólowego nie jest rozwiązaniem długodystansowym. Proponuję skontaktować się z lekarzem neurologiem, który skieruje na dalsze badania. Ważne może być wykonanie rezonansu magnetycznego. Pozwoli on określić czy występuje nacisk elementów kostnych na nerwy, co może powodować bóle. Pomocna może być też rehabilitacja. Fizjoterapeuta pokaże w jakich pozycjach najlepiej jest stawać, tak aby odciążyć kręgosłup. Poza tym jeśli występuje nacisk na nerwy niezbędna może być konsultacja być neurochirurgiczna w celu omówienia dalszego leczenia. O tym jak będzie ono wyglądało zdecyduje neurochirurg.

Przyjmowanie leków z grupy NLPZ czy innych leków przeciwbólowych ma znaczenie doraźne, z całą pewnością nie zastąpi właściwie przeprowadzonej diagnostyki bólów pleców.

Co do leku tolperis to jest to lek o działaniu ośrodkowym zmniejszający napięcie mięśni. Jest on stosowany we wskazaniu objawowe leczenie spastyczności poudarowej u dorosłych. Czy u Pani wystąpił udar? Kto przepisał ten lek? Przyjmowanie tego leku w innych wskazaniach nie ma sensu. Na zwiększone napięcie mięśni stosować można inne leki. Czasami dobrym rozwiązaniem są masaże czy voltaren. Jak było stwierdzone to zwiększone napięcie mięśni? Lek tolperis jak każdy inny lek może też spowodować działania niepożądane takie jak bezsenność, nadmierna senność, zwroty głowy etc. Dlatego nie powinno się go przyjmować w momencie kiedy brak jest ku temu wskazań. Na pewno nie jest to lek na relaksację mięśni u osoby, u której nie wystąpił udar.

Radzę zapisać się do lekarza neurologa w celu dalszej diagnostyki. Jeśli potrzebne będą leki przeciwbólowe czy inne może je przepisać lekarz neurolog.