Silny i promieniujący ból na twarz po leczeniu kanałowym zęba

Witam. Przedwczoraj miałam leczony ząb, była to 7 górna prawa. Dostałam wypełnienie kompozytowe neo bright. W dzień leczenia, wczoraj oraz dzisiejszej nocy ból tego zęba był nie do zniesienia, dodam że promieniował on na całą prawą stronę. Czy muszę kolejny raz udać się do dentysty czy to normalne? Pozdrawiam Basia

Silny ból utrzymujący się przez dłuższy czas może świadczyć o zaczynającym się stanie zapalnym miazgi w wyniku podrażnienia np. światłem lampy lub samym kompozytem założonym do głębokiego ubytku bez podkładu. Radzę się udać jak najszybciej do lekarza i ewentualnie wymienić wypełnienie na opatrunek leczniczy, który zatrzyma zaczynający się proces zapalny. Powodzenia, pozdrawiam.

Najczęstszymi wskazaniami do leczenia kanałowego, czyli endodontycznego, jest zapalenie i zakażenie miazgi zęba. A do tych stanów dochodzi zazwyczaj wskutek zaniedbanej próchnicy. Leczenie kanałowe stosowane jest też przy martwicy miazgi, wielokrotnie wykonywanych zabiegach na jednym zębie, czy w razie pęknięcia zęba. Jeśli zapalenie miazgi zęba nie jest leczone w gabinecie dentystycznym, może dojść do wytworzenia się ropnia. Objawia się ostrym przeszywającym bólem (albo bólem tępym czy nadwrażliwością). Tego rodzaju dolegliwości powinny skłonić pacjenta do jak najszybszej wizyty u stomatologa, bo żadne środki przeciwbólowe nie pomogą, chyba, że tylko doraźnie. Przyczyny bólu zęba po założeniu plomby przez dentystę mogą być różne. Rozmaite też bywa nasilenie, rodzaj i czas trwania bólu. Jeśli ma on charakter pulsujący i nie przechodzi po kilku dniach może dzieje się coś złego. Koniecznie trzeba skontaktować się ze stomatologiem. Osoby z nadwrażliwymi zębami częściej niż inne narażone są na różnego typu dolegliwości. Bywa, że nadwrażliwość objawia się po zabiegu stomatologicznym.