Silny kaszel i katar u 3-latka a przyjmowanie antybiotyków

Mój 3-letni syn ma od około tygodnia silny kaszel a od 3 dni katar. Żadnej gorączki, czy bólu gardła. Na wczorajszej wizycie doktor powiedział że "nic w klatce nie charczy, że jest czysty" jednak przepisał antybiotyk na wszelki wypadek (jak zawsze). Zastanawiam się czy jest on potrzebny skoro ma tylko kaszel? Jaki syrop przeciwkaszlowy byłby bezpieczny i najbardziej skuteczny w takiej sytuacji (dostaje Envil)? Pozdrawiam Daria

Antybiotyk powinien być zlecony,jeśli lekarz stwierdzi zapalenie oskrzeli,płuc,jeśli podejrzewa infekcję bakteryjną.Na suchy kaszel podajemy leki p-kaszlowe-lewopront,sinecod,na kaszel wilgotny leku typu flegamina,mucosolvan.