Silny kaszel po grypie a palenie papierosów

Witam! Moja mama ok 3 tyg temu chorowała na grypę. Teraz meczy ją trwający już dwa tyg okropny mokry kaszel, stosuje tabletki Flegamina ale kaszel nie ustępuje(widać nieznaczną poprawę) Martwie się ponieważ mama pali papierosy, już od wielu lat. Czy to może być rak płuc? Dodam że mama mówi że nic jej nie jest, palenia nie rzuci i nie pójdzie do lekarza. Bardzo się martwie.

Lek. Marta Gryszkiewicz

Przewlekły kaszel lub zmiana jego charakteru mogą być sygnałami ostrzegawczymi (pierwszymi objawami choroby nowotworowej) dróg oddechowych związanego z wieloletnim paleniem papierosów. Wskazana diagnostyka. Sugeruję przekonać mamę do wizyty u lekarza rodzinnego i wykonania kontrolnego RTG klatki piersiowej. Być może wskazana będzie także konsultacja laryngologiczna. Proszę jednak z góry nie zakładać najczarniejszego scenariusza. Być może to zwykła infekcja górnych dróg oddechowych... Niemniej jednak wymagająca konsultacji z lekarzem i diagnostyki.