Silny lęk separacyjny u 3-letniej córki chodzącej do przedszkola

Córka ma 3 latka,we wrześniu rozpoczęła przedszkole.Wcześniej była ze mną w domu.Nie miała za dużo kontaktu z dziećmi,na placu zabaw też nie była chętna do zabawy z nimi,nie odstępowała mnie na krok.W przedszkolu prawie cały czas jest przy paniach i nie bardzo chce bawić się z dziećmi.Pani powiedziała że ma dość silny lęk separacyjny i trwa on już troszkę za długo.Mnie się wydaje,że trwa tak długo dlatego,że od października choruje i chodzi do przedszkola w kratkę.Czy to nie za wcześnie na prz.?

Witam Panią
Zdecydowanie ma Pani rację że jak dziecko rzadko jest w przedszkolu to jego proces adaptacji do bycia przedszkolakiem się wydłuża. Nie uważam aby proces adaptacji w przypadku Pani córki trwał za długo, biorąc pod uwagę fakt że od października prawie jej tam nie ma. Pisze Pani że dziewczynka nie miała za dużo kontaktów z dziećmi, więc wszystko jest dla niej prawie nowe obecnie i warto dać jej jeszcze trochę czasu.
Anna Suligowska

Przyczyny lęku separacyjnego u małego dziecka są różnorodne. Wpływają na to cechy indywidualne dziecka oraz środowisko.
Rozumiem, że obawia się Pani tego, czy nie narazi Pani dziecka na niepotrzebny stres.

Okres przedszkolny jest czasem, w którym dziecko rozwija swoje kompetencje społeczne, warto je w tym wspierać. Niektórym dzieciom adaptacja do nowego otoczenia przychodzi trudniej i wolniej z powodu temperamentu, musi jednak Pani pamiętać, że każde dziecko rozwija się we własnym rytmie i należy mu w tym towarzyszyć.
Częste choroby w tym wieku i nieobecności w przedszkolu tym powodowane, mogą opóźniać proces adaptacji do nowego miejsca i osób.