Siwe włosy u małego dziecka

Co jakiś czas zauważam siwe włosy u mojej córki, nie jest ich dużo, bo jak na razie naliczyłam ich ok.7, ale niedawno skończyła dopiero 2 lata, pierwszego siwego włosa miała ok.6 miesiąca życia. Co to może oznaczać u tak małego dziecka

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Siwe włosy u dziecka to nie norma! To bardzo niepokojący znak. Wyrywanie siwych włosków nic nie da i niczego nie zmieni. Przyczyną siwienia w takim przypadku zawsze jest choroba. Najczęściej wskazuje się na przyczynę siwienia nadczynność tarczycy, czyli tak naprawdę chodzi o zbyt wysoki poziom jodu. W tym przypadku siwienie to tylko jeden z objawów, natomiast choroba dotyczy całego organizmu. U dzieci, przy szybkim rozpoczęciu leczenia, jest możliwe zatrzymanie procesu siwienia, a nawet odwrócenie go, aby dziecku znów wyrastały włosy w jego własnym kolorze.

Oczywiście stres też może być przyczyną siwienia, ale w przypadku bardzo małych dzieci jest to mało prawdopodobne. Poza tym musi to być długotrwały stres i raczej trudno byłoby przeoczyć tak dużą zmianę w zachowaniu dziecka, które poddane stresowi, zmienia swoje zachowanie (agresja bądź odwrotnie: zamknięcie się w sobie). Jeśli córka jest nastolatką, wówczas rzeczywiście może to być objaw stresu i wtedy trzeba poszukać rozwiązań w tej dziedzinie.

Przyczyną siwienia może być również anemia, jednak takie przypadki są bardzo rzadkie i wynikają najczęściej z niedożywienia. Włosy siwieją, ponieważ tracą barwnik. Może tak się dziać z różnych chorobowych przyczyn, dlatego nie można zwlekać i jak najszybciej wybrać się do lekarza.