Skąd krwawienie po stosunku?

Witam! Mam pytanie odnośnie brązowego plamienia, które pojawiło mi się wraz ze śluzem płodnym, następnego dnia po stosunku. Dokładnie stosunek mieliśmy 8 dnia po okresie, po południu, a następnego dnia pojawił mi się brązowy śluz wraz ze śluzem, który określam jako płodny - bo od tego dnia cyklicznie mam obfitszy śluz, ciągnący się jak kurze białko. Cykle miesiączkowe mam ostatnio od 26-29 dni.

Obserwuję od pewnego czasu plamienia w okresie płodnym, zazwyczaj są to plamienia o zabarwieniu brązowym (ewentualnie z drobinkami jasnej krwi). Teraz to plamienie mnie zaniepokoiło, ponieważ było dość obfite (ale może dlatego, że ten śluz było dość obfity) i to następnego dnia po stosunku i już 9 dnia cyklu. Czy to nie za szybko? Rozmawiałam na ten temat z lekarzem i powiedział mi, że to oznacza iż mam owulację. Tylko nie zgadza mi się z moimi wyliczeniami. Bo średnio wychodzi mi, że mam owulację 13-14 dnia, a to plamienie występuje zazwyczaj wcześniej od 10-12 dnia. Czy te plamienia mogą występować wcześniej, a owulacja później następuje i jest to wynik spadku/wzrostu jakiegoś hormonu. A może z moimi hormonami jest coś nie tak?

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Przyczyna pojawiania się u niektórych kobiet krwawienia owulacyjnego nie jest do końca jasna. Postuluje się, że może nią być pęknięcie pęcherzyka jajnikowego podczas owulacji i/lub spadek stężenia estrogenu w połowie cyklu. Jeśli wziąć pod uwagę tę drugą możliwość, to nie dziwi fakt, że w Pani przypadku plamienie pojawia się jeszcze przed jajeczkowaniem.

Przyczyną krwawienia w 9 dniu cyklu mogła natomiast być np. nadżerka szyjki macicy. Objawem typowym dla tej zmiany są bowiem krwawienia/plamienia kontaktowe, czyli występujące po stosunku. Niewykluczone jednak, że po prostu owulacja wystąpiła w tym cyklu nieco wcześniej.

Pozdrawiam serdecznie!