Co jeść przy dolegliwościach ze strony układu ruchowego?

Twój układ ruchowy daje Ci w kość? Pokonaj to... dietą. Sprawdź, co warto jeść, aby kręgosłup nie bolał. Dietetyk kliniczny podpowiada, na jakie produkty warto zwrócić uwagę.

Jeśli stwierdzono u Pana osteoporozę, to należy leczyć się pod opieką lekarza ortopedy. Natomiast co do opisu badania - osteoliza to jakby "rozpuszczenie się" kości. Osoba opisująca zdjęcie sugeruje, że w grę może wchodzić także niedorozwój żebra (czyli, że kość nie "rozpuściła się", tylko od początku, od urodzenia jej tam nie było). Aby sie przekonać, czy podejrzenie to jest słuszne, trzeba by porównać to zdjęcie z jakimś zdjęciem wykonanym przed kilku laty. Każdy człowiek jest "jedyny w swoim rodzaju", niepowtarzalny i może różnić się od innych właśnie takimi drobnostkami. Jest to taka mała anomalia, nic groźnego. 

Osteoliza może nastąpić wskutek osteoporozy, zapaleń kości, procesów łagodnych (torbiel kostna, włókniak) lub złośliwych procesów nowotworowych (przerzuty do kości). Myślę, żę warto byłoby wykluczyć u Pana chorobę nowotworową, pomimo że osteoliza prawdopodobnie jest wynikiem osteoporozy. Należałoby wykonać podstawowe badania u lekarza rodzinnego (OB, morfologia krwi z rozmazem, zdjęcie rentgenowskie płuc, badanie przez kiszkę stolcową, PSA, badanie ogólne moczu...).

Lekarz, autorka wielu publikacji naukowych.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty