Skąd niskie stężenie żelaza?

Witam serdecznie, mam 32 lata, kobieta. Od niemal dwóch lat borykam się z niewielką anemią - Hb pomiędzy 10.5-12, krwinki małe, do tego niskie żelazo i ferrytyna Około 1.5 roku temu suplementacja doustnym żelazem odniosła pozytywny efekt - żelazo z 44 szybko wskoczyło w dobre widełki, morfologia również. W tym roku już nie jest tak łatwo. Kwiecień 2010 Hg 11.5 w ciemno podane żelazo. Wrzesień 2010 (po 90 100mg tabletkach) Hg 10.5 żelazo 30, dalej suplementować. Listopad 2010 Hg 11.5 Ferrytyna 5 (norma 4-250), zmiana preparatu. Styczeń 2011 Hg 12.6 żelazo 20. Czy malejący poziom Fe przy skoku hemoglobiny jest powodem do niepokoju? Jakie mogą być tego przyczyny? Jakie badania warto wykonać? Do jakiego lekarza udać się z tymi wynikami? Do tej pory jestem leczona z doskoku, jaki lekarz w przychodni wypadnie. Z góry dziękuje za pomoc!

32 LAT ponad rok temu

Witam!

Niedostateczna ilość żelaza w ustroju (i związana z nią niedokrwistość - obniżone stężenie hemoglobiny) może wynikać z kilku przyczyn - niedoboru żelaza w diecie (np. przy stosowaniu diety wegetariańskiej, diet ubogich w mięso zaś bogatych w nabiał i produkty mączne), nieprawidłowego wchłaniania tego pierwiastka (w chorobach przewodu pokarmowego) czy też z nadmiernej jego utraty spowodowanej krwawieniem (obfite krwawienia miesiączkowe czy krwawienie z przewodu pokarmowego). Diagnozowaniem niedokrwistości zająć się może lekarz rodzinny bądź też internista - po zebraniu z Panią wywiadów i zbadaniu Pani zleci niezbędne badania (w zależności od przewidywanej przyczyny niedokrwistości).

Przewlekły niedobór żelaza (nawet, jeśli stężenie hemoglobiny mieści się w granicach normy) jest niekorzystny dla organizmu - odpowiadać on może m.in. za złe samopoczucie, męczliwość, problemy ze skórą i paznokciami, stąd tak ważne jest jego wyrównywanie.
Leczenie preparatami żelaza ma sens, jeśli pierwiastek ten podawany jest przez kilka miesięcy w odpowiednich dawkach.

Pozdrawiam