Skąd się bierze nerwica?

Mam 27 lat. Jestem w szczęśliwym związku, mam trzyletniego synka .Od 1.5 roku zaobserwowałem objawy nerwicy. Od 9 miesiecy leczę się farmakologicznie. Moim problemem jest to, że mieszkam za granicą. Nawet wizyty u psychoterapeuty nie pomagają mi zbytnio. Być może ze wzgledu na to, iż nie wszystko rozumiem. Nie wiem, co mam ze sobą zrobić. Byłem nawet 4 miesiące na zwolnieniu lekarskim. Później wróciłem do pracy, a teraz po 3 miesiącach znowu zostałem odesłany na zwolnienie. Proszę o pomoc.

Paulina Witek Psycholog, Warszawa

Witam!

Leczenie farmakologiczne nie powinno być jedyną formą terapii, bardzo ważne są spotkania z psychologiem, o których Pan pisze. Dlatego nie powinien Pan przerywać psychoterapii - nawet jeśli nie widać znaczącej poprawy. Aby jednak terapia miała sens, musi Pan rozumieć psychologa i nawiązać z nim dobry kontakt, sprzyjający zaufaniu i szczerości. Wyleczenie nerwicy samemu niestety nie jest możliwe i w tej kwestii warto powierzyć swoje zdrowie specjaliście.

Z Pana opisu wynika, że głównym problemem jest język, którym nie operuje Pan na tyle dobrze, aby płynnie komunikować się z terapeutą. Należałoby się zastanowić jakie ma Pan w tej sytuacji możliwości - zmianę psychoterapeuty, zapisanie się na intensywny kurs nauki języka obcego, powrót do kraju i inne.

Pozdrawiam serdecznie