Skąd ta niechęć?

Mam 18 lat i jestem w 3 kl. liceum. Mój problem polega na tym, że za nic nie mogę się zmotywować do niczego. Chcę coś zrobić ze swoim życiem, ale nie umiem. Jestem zniechęcona. Nie mogę się nawet zebrać do robienia czegoś, co bardzo lubię. Nie mam na nic energii i nie wiem, co mam z tym zrobić. Nie byłam z tym u lekarza. Czy to może być wina mojego ciała (niedobór jakichś witamin), czy to coś głębszego?

Paulina Witek Psycholog, Warszawa

Witaj Dominiko!

18 lat, ostatnia klasa liceum, zbliżająca się matura i perspektywa podjęcia życiowej decyzji - co dalej? jakie studia? czym chciałabym się zajmować w przyszłości? Moment, w którym się znajdujesz jest dla wielu Twoich rówieśników trudny. Dlatego też różne trudności, problemy z organizacją czasu, konflikty wewnętrzne itp. sprawy łatwiej się wtedy ujawniają.

Nie napisałaś, od jak dawna czujesz taki dyskomfort, czy jest to kwestia kilku dni, tygodni, czy też trwa to już dłuższy czas?

Proponuję Ci udać się do lekarza w celu wykonania niezbędnych badań diagnostycznych. Jest nieciekawa pogoda, zbliża się ponura jesień, dobrze byłoby zadbać o odpowiednie składniki odżywcze, ruch, regularny sen. Ta pora roku sprzyja pojawieniu się depresji sezonowej. Kontakt z lekarzem pozwoli wykluczyć problem stricte somatyczny, lekarz może również zalecić Ci przyjmowanie określonych suplementów diety, które wzmocnią Twój organizm.

Proponowałabym Ci również spotkanie z psychologiem (po wykluczeniu czynników somatycznych obniżonego nastroju). Możesz spróbować od spotkania z psychologiem szkolnym, ewentualnie zgłoś się do Poradni Zdrowia Psychicznego. Taka rozmowa z pewnością Ci nie zaszkodzi, a może pomóc Ci rozwiązać obecne trudności.

Życzę powodzenia i serdecznie pozdrawiam!