Zapytaj lekarza

7 4 2 , 1 1 6

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Skąpa i krótka miesiączka

Dzień dobry!
Otóż piszę do państwa ponieważ nurtuje mnie jedno pytanie. Czy skąpa i krótka miesiączka oraz brak pęcherzyków w jednym jajniku może być przyczyną wygaśnięcia jego?

Dodam jeszcze, że leczę się d**** (hormon gestagenny), ponieważ mam za niski progesteron i b**** (lek stosowany w hiperprolaktynemii) za wysoka prolaktyna, a może to ma wpływ po poronieniu i wyłyżeczkowaniu macicy.
Bardzo się martwię, ponieważ staramy się z mężem o dzidziusia.

KOBIETA, 26 LAT ponad rok temu

Dzieci palących matek

Lek. Aneta Zwierzchowska
74 poziom zaufania

Witam!
Rzadkie, nieregularne i bardziej skąpe niż w przeszłości miesiączki mogą być objawem przedwczesnej menopauzy. Mogą one jednak również oznaczać innego rodzaju zaburzenia hormonalne, jak zespół policystycznych jajników, zaburzenia czynności tarczycy. Należy także jako przyczynę wykluczyć zespół Ashermana- schorzenie polegające na powstaniu zrostów w jamie macicy, np. po zabiegu łyżeczkowania. Aby zdiagnozować przyczynę zmiany charakteru miesiączek, będzie Pani więc musiała poddać się badaniom hormonalnym (przede wszystkim poziom FSH, aby wykluczyć przedwczesną menopauzą), USG narządu rodnego i być może również histeroskopii (oglądanie wnętrza jamy macicy przez kamerkę wprowadzoną przez szyjkę macicy).
Pozdrawiam serdecznie!

Lekarz w trakcie specjalizacji z położnictwa i ginekologii.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy