Skąpe krwawienie z odstawienia tabletek antykoncepcyjnych

Witam! Od ponad roku biorę tabletki Yaz. Okres zawsze miałam regularnie. Ale ostatni był skąpy trwał 3 dni, gdzie zawsze trwał 5-6 i nie był skąpy. Tabletki antykoncepcyjne brałam tak jak powinnam, nie pominęłam żadnej i o tej samej porze brałam. Co może być przyczyną? Czy mogą być to upały? Czy może ciąża?

KOBIETA, 26 LAT ponad rok temu

Jak stosować prezerwatywy?

Lek. Paweł Baljon
77 poziom zaufania

Witam Panią serdecznie! Podstawową zasadą podczas stosowania antykoncepcji, którą Pani z pewnością zna jest systematyczność i dokładność. Jeżeli przestrzega się powyższych zasad kobieta zabezpieczona jest przed ciążą już od momentu zażycia pierwszej tabletki. Skuteczne zabezpieczenie dotyczy również 7-dniowej przerwy pomiędzy opakowaniami. Pomimo iż nie przyjmuje się w tym okresie tabletek, również w tym czasie zabezpieczenie jest skuteczne. Krwawienie, które następuje po zaprzestaniu przyjmowania antykoncepcji lub po prostu po przyjęciu ostatniej tabletki z blistra nie jest normalnym krwawieniem miesięcznym. Pojawia się ze względu na nagły znaczny spadek hormonów. Długość trwania tego procesu nie jest zawsze stała. Możliwa jest także sytuacja, gdy krwawienie w ogóle nie wystąpi. Oczywiście w takiej sytuacji należy zgłosić się do lekarza, najprawdopodobniej celem zmiany preparatu antykoncepcyjnego. Dodatkowych czynnikiem, mogącym wpływać na długość krwawienia są: stres, warunki atmosferyczne (mam na myśli upały), wykonywana praca. W obecnej chwili nie ma powodów do obaw.

lekarz w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty