Skąpe miesiączki i brak śluzu płodnego

Mam problem z miesiączką. Otóż, od ok. 3 lat stają się coraz skąpsze i przypominają bardziej brunatne plamienie niż te miesiączki, które kiedyś miałam. Chodziłam od lekarza, do lekarza robiono mi usg i wyzywano od hipohondryków. Zrobiłam badanie hormonów i w 5 dc. wyszedł mi FSH 5,3 natomiast estradiol 50. Później w 14 dniu robiłam estradiol jeszcze raz i wyszedł 66. W 17 dc. zrobiłam progesteron i wyszedł 0.30;-( Wydaje mi się, że coś jest nie tak ;-( lekarze mówią, że mam idealne jajniki i idealny obraz, że pęcherzyk w jajniku rośnie jak należy, a mi się wydaje, że na podstawie tych wyników można stwierdzić, że nie mam owulacji. Nie obserwuje też u siebie śluzu płodnego...;-(( Bardzo się martwię, bo za ok. pół roku pragnę rozpocząć starania o dziecko i boję się, że jestem bezpłodna, a lekarze wyzywają mnie od hipochondryków. Mam też lekko podwyższony poziom testosteronu w górnej granicy normy. Czy to PCOS? Boję się bardzo ;-((( Czy będę mieć dzieci? Jak długo może trwać leczenie?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Trudno mi interpretować Pani wyniki badania poziomów hormonów, nie znając długości cyklu. Jeśli jednak Pani cykle są regularne (wahania długości nie przekraczają 5 dni) i nie występują plamienia w drugiej fazie cyklu, to myślę że nie ma powodów do niepokoju. Poziom FSH jest prawidłowy, co świadczy o zachowanej rezerwie jajnikowej. Bardzo ważne również, że nie ma Pani w badaniu USG obserwowano prawidłowy obraz jajników, ze wzrastającym pęcherzykiem jajnikowym. Może Pani poprosić o wykonanie badania USG w drugiej połowie cyklu, tak by zobrazować ciałko żółte jako dowód dokonanej owulacji. Śluz płodny nie u każdej kobiety jest tak wyraźnie zaznaczony, jak to się opisuje w podręcznikach. Aby rozpoznać PCOS, konieczne jest spełnienie kilku kryteriów, m.in. brak lub rzadkie owulacje, nieprawidłowy obraz jajników (powiększone, z licznymi pęcherzykami) oraz podwyższone stężenie androgenów (u Pani poziom testosteronu jest w normie). Rozumiem, że się Pani niepokoi skąpymi miesiączkami i nikt nie ma prawa Pani wyzywać od hipochondryków, ale biorąc pod uwagę cały obraz, powodem do niepokoju będą dopiero ewentualne bezowocne starania o dziecko trwające co najmniej rok. Na razie nie ma mowy o rozpoznaniu choroby, ani tym bardziej leczeniu. Proponuję rozpocząć już wkrótce starania o ciążę i obserwować rozwój wydarzeń.

Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia!