Skaza białkowa a karmienie niemowlaka - co robić?

Mój synek ma prawie 4 miesiące i lekarz pediatra stwierdził u niego skazę białkową. Jest karmiony piersią i mlekiem modyfikowanym opartym na hydrolizacie białkowym. Od momentu wykrycia alergii jestem na diecie eliminacyjnej, jednak większość produktów zawiera śladowe ilości mleka, jajek, orzechów i innych alergenów pokarmowych, nie da się ich uniknąć. Dziecko w dalszym ciągu ma wysypkę. Krostki smaruję maścią na receptę wskazaną w atopowym zapaleniu skóry, po kilku dniach następuje poprawa, a potem problem pojawia się ponownie. Dodatkowo na główce dziecka jest ciemieniucha mimo zachowania należytej higieny. Synek ma również kłopoty z wypróżnianiem (oddaje stolec co 4-5 dni) i niechętnie pije. Pytania: - czy w tej sytuacji korzystniejsze dla dziecka jest karmienie piersią czy mieszanką? - czy karmienie wyłącznie mlekiem sztucznym spowoduje, że wysypka nie będzie się pojawiać? - od kiedy wprowadzać nowe posiłki - zupki, owoce? - czy wypróżnianie co kilka dni jest normą u niemowląt?

ponad rok temu

Lek. Magdalena Szymańska

Dzień dobry!

Podstawą leczenia skazy białkowej jest wyeliminowanie wszystkich pokarmów zawierających białko z diety matki karmiącej piersią. Trzeba tego przestrzegać bardzo skrupulatnie, gdyż nawet mała ilość alergenu może wywołać kolejne objawy.

Do 6-tego miesiąca życia bardzo ważne jest, by karmić malucha piersią.
Dlatego ważne jest, by możliwie jak najdokładniej przestrzegać diety.
W diecie mogą pojawiać się produkty tj.: żółtko jaja kurzego, owoce (oprócz cytrusów), mięso drobiowe i królicze, ryż, makaron, kasze, ziemniaki. Natomiast nie wolno spożywać:  białka jaja kurzego, orzechów, produktów mlecznych i mlekopochodnych, wołowiny, cielęciny, kakao, czekolady, napojów gazowanych, soków kartonowych, chipsów.

Jeżeli jednak dieta sobie nie radzi to wtedy lub najlepiej po ukończonym 6-tym miesiącu życia  stosować mleko modyfikowane.

Skaza białkowa u większości pacjentów zanika przed ukończeniem 2 roku życia, jednak czasem pozostaje na całe życie. Gdy dziecko ukończy 2 lata warto przeprowadzić diagnostykę w celu przekonania się, czy skaza białkowa jest cały czas obecna.

Jeżeli chodzi o rozszerzenie diety, zazwyczaj u dzieci ze skazą białkową opóźniamy ten proces o około miesiąc. Zaczynamy od produktów bezpiecznych, czyli tych, które mogła stosować Pani podczas karmienia. W późniejszym czasie można stopniowo podawać nowe produkty i obserwować reakcję dziecka. Staramy się nie podawać naraz zbyt wielu różnorodnych składników.

Wypróżnianie u niemowlaka karmionego naturalnie - jako normę należy traktować oddanie stolca każdorazowo po karmieniu, jak i oddawanie stolca co 2- 3 dni. Jeżeli czas ten się wydłuża i towarzyszą temu dodatkowe objawy, takie jak: ból, drażliwość dziecka, osłabienie i słaby przyrost masy wtedy należy udać się na wizytę do pediatry. Zmniejszona ilość oddawanych stolców może być spowodowana również obecną skazą białkową.

Pozdrawiam!