Skok ciśnienia po południu

Mam kłopot z nadciśnieniem. Niezależnie od tego, czy biorę rano Bisohexal (5 mg) czy Axtil (5 mg), to i tak około godziny 17-18 ciśnienie idzie w górę do 160/90, z czym łączy się kłucie w okolicy serca. Co można zrobić w takim wypadku? Pozdrawiam.

Lek. Magdalena Szymańska

Dzień dobry!

Myślę, że warto byłoby wykonać badanie typu Holter. Jest to badanie, które umożliwia całodobowy pomiar ciśnienia.

W Pana przypadku warto również rozważyć modyfikację leczenia gdyż zażywane leki nie przynoszą pożądanego rezultatu. Często terapię nadciśnienia zaczynamy od jednego leku i w oparciu o wyniki pomiarów ciśnienia dostosowujemy dawki jak i liczbę zażywnych leków.

Należy również pamiętać, ze podstawą kontroli ciśnienia tętniczego jest odpowiednia dieta jak i (dla palaczy) całkowite zaprzestanie palenia tytoniu.

Pozdrawiam!