Skoki ciśnienia podczas leczenia nadciśnienia

Witam Państwa! Mam pytanie. Jestem leczona na nadciśnienie, 73 lata, tętno 50-60/min. Zalecono leczenie: Rano Nedal 2,5 ; po południu Micardis 40 mg; Norvasc 2,5 wieczorem. Ale około godziny 14.00 codziennie (lub co drugi dzień) RR wzrasta do 180 a nawet do 200 mm Hg. Równolegle w tym samym momencie, gdy mam taki skok ciśnienia, mam mdłości, zawroty głowy i wymioty (choroba Meniera). Zatem muszę sama sobie pomóc! i wziąć na przykład Captopril lub Nitrendipinę. Mój lekarz rozkłada ręce i twierdzi, że organizm z czasem przyzwyczai się i nie będzie reagować skokiem ciśnienia. Męczę się tak już 9 dni. Proszę o pomoc! Z poważaniem Krystyna

Lek. Marta Hat

Witam! Nie wspomniała Pani od jak dawna stosowane są wymienione leki. Część leków może okazywać szczyt działania po około 4 tygodniach stosowania. Jeżeli więc leki są stosowane przez okres krótszy niż miesiąc należy zaczekać i doraźnie zażywać captopril bądź Nitrendypinę. W innym przypadku po konsultacji z lekarzem prowadzącym można rozważyć zwiększenie dawki każdego ze stosowanych przez Panią leku, bądź zmianę preparatu na inny. Wszystko zależy od wskazań klinicznych oraz reakcji na dany lek. Pozdrawiam serdecznie!