Zapytaj lekarza

7 4 0 , 1 2 6

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Skoki ciśnienia podczas leczenia nadciśnienia

Witam Państwa! Mam pytanie. Jestem leczona na nadciśnienie, 73 lata, tętno 50-60/min. Zalecono leczenie: Rano Nedal 2,5 ; po południu Micardis 40 mg; Norvasc 2,5 wieczorem. Ale około godziny 14.00 codziennie (lub co drugi dzień) RR wzrasta do 180 a nawet do 200 mm Hg. Równolegle w tym samym momencie, gdy mam taki skok ciśnienia, mam mdłości, zawroty głowy i wymioty (choroba Meniera). Zatem muszę sama sobie pomóc! i wziąć na przykład Captopril lub Nitrendipinę. Mój lekarz rozkłada ręce i twierdzi, że organizm z czasem przyzwyczai się i nie będzie reagować skokiem ciśnienia. Męczę się tak już 9 dni. Proszę o pomoc! Z poważaniem Krystyna

KOBIETA, 73 LAT ponad rok temu

Nadciśnienie - najczęstsze powikłania

Częstość zachorowania na nadciśnienie tętnicze wzrasta wraz z wiekiem. Przyczyną nadciśnienia u osób młodszych są zazwyczaj inne choroby, podczas gdy u starszych osób, nie jest tak łatwo uchwycić przyczynę. Prof. Dr hab. Zbigniew Gaciong informuje, jakie są najczęstsze przyczyny wystąpienia tej dolegliwości.

Lek. Marta Hat
71 poziom zaufania

Witam! Nie wspomniała Pani od jak dawna stosowane są wymienione leki. Część leków może okazywać szczyt działania po około 4 tygodniach stosowania. Jeżeli więc leki są stosowane przez okres krótszy niż miesiąc należy zaczekać i doraźnie zażywać captopril bądź Nitrendypinę. W innym przypadku po konsultacji z lekarzem prowadzącym można rozważyć zwiększenie dawki każdego ze stosowanych przez Panią leku, bądź zmianę preparatu na inny. Wszystko zależy od wskazań klinicznych oraz reakcji na dany lek. Pozdrawiam serdecznie!

Pracownik Szpitala Specjalistycznego im. dr Józefa Babińskiego w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy