Skolioza i rotacja kręgów
Witam. Mam 21 lat od 11 lat cierpie na skolioze. Na RTG wyszlo "Skolioza lewostronna kregoslupa z towarzyszaca rotacja kregow. Przedkregoslupowo na poziomie L4 drobny cien intensywnie wysycony śr. 3mm." Co to oznacza?
21 LAT ponad rok temu
Bóle kręgosłupa
Spędzamy zbyt wiele czasu w pozycji siedzącej. Prowadzi to do bólu pleców. Warto wstać,przejść się. Zredukujemy wtedy dolegliwości bólowe kręgosłupa.

Lek. Paweł Baljon
77 poziom zaufania
Witam serdecznie. Jak zapewne wiesz skolizoa to inaczej boczne skrzywienie kręgosłupa. Obecnie mówi się nie tylko o bocznym odgięciu a skrzywieniu trójpłaszczyznowym czyli w praktyce do boki i ku przodowi lub tyłowi. W tym przypadku skrzywienie jest w stronę lewa i towarzyszy temu także zmiana ustawienia poszczególnych kręgów względem siebie. Może to powodować dolegliwości bólowe. Dodatkowo na wysokości czwartego kręgu lędzwiowego uwidoczniono ognisko sklerotyczne czyli obszar najprawdopodobniej zwapniały, byc może jest to wynik zwyrodnienia kości w tym obszarze.