Skolioza prawostronna i wyrównana lordoza

robilam na wlasna reke zdjecie RTG bo nie moglam sie doprosic lekarza o skierowanie i wyszlo ze mam skolioze prawostronna i wyrownana lordoze kregoslupa ledzwiowego, Czy to powazne scorzenie i jak to sie leczy,dziekuje z gory za pomoc

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Skolioza jest problemem bardzo złożonym, a opracowanie skutecznych metod jej leczenia jest utrudnione również dlatego, że w zdecydowanej większości przypadków nie wiemy nawet, co ją wywołuje.W leczeniu choroby ważne jest także aby wzmacniać mięśnie przykręgosłupowe poprzez regularne ćwiczenia. Stosowana jest także bardziej skomplikowana metoda ortopedyczna z użyciem specjalnych opasek. Leczenie z wykorzystaniem gorsetu ortopedycznego zalecane jest przede wszystkim wówczas, gdy pacjent jest dzieckiem lub osoba młodą, a w związku z tym istnieje duże ryzyko tego, że krzywizna typowa dla skoliozy będzie się pogłębiała. Zarówno skolioza jak i wyrównanie prawidłowej lordozy kręgosłupa mogą powodować dolegliwości bólowe związane z wadą postawy i nieprawidłowym rozkładem sił działających na kręgosłup. Warto skonsultować się z lekarza.