Skracanie się szyjki macicy

Witam.
Mam pytanie, na jakiej podstawie lekarz może stwierdzić skracanie się szyjki macicy? Dodam, że jestem w 26 tc i podczas całej ciąży nie miałam badania ginekologicznego, dopiero w 25 tc pobolewało mnie podbrzusze i miałam okazje widzenia lekarza. Po badanu lekarz stwierdził, że trzeba zrobić USG i sprawdził długość szyjki, która wynosi 31,4 bez rozwarcia.
Chciałabym się dowiedzieć jaka długość zazwyczaj uważna jest za normalną długość szyjki macicy?
Wiem, że to jest też sprawa indywidualna, ale nurtuje mnie to pytanie.
Stosuje się do lekarza zaleceń, natomiast tutaj po powiedzeniu o tym położnej, nie ma żadnej reakcji. Dodam jeszcze, że nie mogę za dużo chodzić, ponieważ po takim wysiłku ból się nasila i dochodzą skurcze.
Bardzo proszę o odpowiedź.

Lek. Magdalena Kowalska

Witam!

Ma Pani rację - długość szyjki macicy jest to sprawa indywidualna i nie ma zakresu prawidłowych norm.  Opisując stan szyjki macicy, skrócenie szyjki podaje się jako wartość wyrażoną procentowo, czyli by mieć pewność, że następuje skracanie, muszą być co najmniej 2 badania.

U niektórych kobiet, może być fizjologicznie krótsza szyjka macicy. Określenie, że szyjka macicy jest krótka zależy więc od doświadczenia lekarz położnika.
Ze względu na bóle brzucha i skurcze, rzeczywiście jest wskazany u Pani oszczędzający tryb życia. Na pewno została wyznaczona kolejna wizyta (np. po 2 tygodniach), gdzie lekarz oceni ponownie długość szyjki macicy. Na tej podstawie będzie mógł ocenić, czy rzeczywiście następuje jej skracanie  i w zależności od wyniku zaplanować dalsze postępowanie.

Tutaj znajdzie Pani artykuł o zmianach zachodzących u kobiety podczas ciąży.

Serdecznie pozdrawiam!