Skrócenie przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych a zachowanie działania antykoncepcyjnego

Witam, sprawa polega na tym, iż 17 dnia brania tabletek antykoncepcyjnych wystąpiła u mnie ostra biegunka (kilka razy pod rząd parę luźnych stolców, praktycznie wodnistych) w 3 godziny i 50 minut od wzięcia tabletki antykoncepcyjnej (przyjęłam ją 19:30 biegunka wystąpiła o 23:20) panikarsko asekuracyjnie po ustąpieniu biegunki przyjęłam drugą tabletkę traktując, że tamta się nie wchłonęła. Jeśli tak zrobiłam, to czy mogę w tej sytuacji normalnie dokończyć blister, tyle że w 20 dni (z racji przyjęcia dwóch tabletek na raz ucieka mi jeden dzień) nie stosując dodatkowego zabezpieczenia? Zależy mi na tym, żeby wykonać tę 7-dniową przerwę i nie brać dwóch opakowań pod rząd, gdyż nie posiadam już takowego opakowania. A nie mogę pozwolić sobie, żeby nagle przerwać opakowanie po 17 dniach i wykonać 7-dniową przerwę - bardzo ważny wyjazd. Dodam też informację, iż w pierwszym tygodniu, mianowicie w 6 dniu zapomniała przyjąć tabletkę i przyjęłam ją dopiero po 16 godzinach, aczkolwiek zgodnie z ulotką zabezpieczałam się przez kolejne 7 dni, także w tej kwestii powinno być ok. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam! Może Pani skończyć branie tabletek na dwudziestym dniu, zrobić siedmiodniową przerwę i nie stosować dodatkowego zabezpieczenia. Nawet przyjmując, że owa zapomniana tabletka mogła poskutkować owulacją, to od przyjęcia kolejnej do pierwszego dnia przerwy minie dwa tygodnie. Nie nastąpi więc istotne obniżenie działania antykoncepcyjnego tabletek. Pozdrawiam serdecznie!