Skrócona przerwa do 6 dni pomiędzy opakowaniami tabletek antykoncepcyjnych

Witam, zażywam lek antykoncepcyjny Yasmin. W dniu dzisiejszym rozpoczęłam po siedmiodniowej przerwie piąte opakowanie. Staram się bardzo rygorystycznie przestrzegać zasad brania leku, jednak mam pewna obawę. Po drugim opakowaniu zrobiłam sześciodniową przerwę, ponieważ zmieniłam godzinę przyjmowania leku na późniejszą. Po trzecim - przypadkowo - także zrobiłam sześciodniową przerwę. Moje pytanie dotyczy tego, czy teraz kiedy zrobiłam siedmiodniową przerwę ma to jakiś wpływ na obniżenie skuteczności leku i czy powinnam stosować dodatkowe metody zabezpieczenia - jeśli tak to jak długo. Czy to możliwe żeby mój organizm przyzwyczaił się do sześciodniowych przerw i przerwa siedmiodniowa obniży skuteczność działania leku czy tez każdy cykl należy traktować osobno? Czy w przyszłości powinnam robić sześciodniowe przerwy, ponieważ mój organizm przyzwyczaił się do nich czy mogę spokojnie robić przerwy siedmiodniowe? Bardzo proszę o odpowiedź. Pozdrawiam

Lek. Marta Hat

Witam! Nie ma powodów do obaw - 7-dniowa przerwa między opakowaniami tabletek antykoncepcyjnych, przy wcześniejszych 6-dniowych przerwach nie wpływa na skuteczność tabletek. W stosowaniu antykoncepcji doustnej bardzo ważna jest systematyczność - tabletka powinna być zażywana codziennie o tej samej porze - nawet niewielkie przesunięcia mogą wpływać na jej skuteczność. Należy pamiętać, że przerwa między kolejnymi seriami powinna wynosić nie więcej niż 7 dni. W przypadku przerwy dłuższej niż 7 dni może dojść do powrotu aktywności jajników i wzrostu ryzyka wystąpienia owulacji. Pozdrawiam serdecznie!