Skróty w opisie USG kobiety w ciąży

Mieszkam w Niemczech i jestem w 17 i 3 dni w ciąży. Nie wiem co oznaczają skróty w moim opisie usg ciąży. Proszę o wyjaśnienie mi co one oznaczają: BPD-3.77cm co odpowiada 16tyg. i 5 dni FRO-45.2 mm co odpowiada 16tyg.3 dni KU-131.8mmco odpowiada 16tyg.2 dni AAP-40.9mm co odpowiada 18tyg.5 dni AC-12.52mm co odpowiada 18 tyg.5 dni HL-21.6mm co odpowiada 16 tyg.4 dni FL-2.17cm co odpowiada 16 tyg. 3 dni TTD-37.7 co odpowiada 18 tyg.2 dni EFW-218.95 g. CI-83.39 (70-86.00) FL/BPD- 57.69 FL/AC-17.37 FL/HC-16.49 (14.94-17.71).

Bardzo proszę o wyjaśnienie mi tych skrótów i czy z moją dzidzią jest wszystko w porządku.
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam serdecznie.

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Przytoczone skróty to nazwy wymiarów dziecka, które lekarz standardowo mierzy podczas kontrolnych badań USG. Są one pomocne przy weryfikacji prawidłowego rozwoju ciąży. Tłumaczę skróty:

BPD - wymiar dwuciemienowy
FL - długość kości udowej
AC - obwód brzucha
HL - długość kości ramiennej
EFW - szacowana waga płodu
KU - (u nas z angielskiego podaje się jako HC) obwód głowy
TTD - szerokość brzucha

Wymiary te wskazują na ile szybko rośnie dziecko. Ważne, żeby nie odstawały zbytnio od normy. Następnie ma Pani podane stosunki (ilorazy) odpowiednich wymiarów, które wskazują na ile harmonijnie rozwija się płód. Należy pamiętać, że każde dziecko rośnie inaczej i żadne nie ma idealnych wymiarów. Myślę, że Pani dziecko rozwija się w odpowiednim tempie.

Życzę szczęśliwego rozwiązania i pozdrawiam serdecznie!