Skrzep w aorcie u 55-latki

witam, tu Ewa, mam 55 lat, od wielu lat zdiagnozowany Zespół Marfana, od urodzenia problemy otopedyczne "od pasa w dół", operacje obu stóp, endoproteza stawu biodrowego, kolana czekają-są "przeciągane". 3 mies temu zrobiono mi angio TK z powodu podejrzenia tętniaka rozwarstw. jamy brzusznej. Tu o.k, ale aorta wstępuj. 4 cm, a na tylnej ścianie skrzep śr. 0,5 cm (!). Teraz odechciało mi się żyć. Od lat, pomimo leczenia mam cholesterol 250, na stałe atenolol. Czy już tylko trumienka i testament?

Małgorzata Panek

Pani Ewo,
niestety przy niektórych chorobach leczenie nie jest proste, czy też ostateczne.
Skrzep w aorcie wstępującej może być związany z zespołem Marfana. Powinna Pani pokazać wyniki do swojego lekarza kardiologa. Proszę pamiętać o regularnych kontrolach.
Proszę nie poddawać się. Może warto byłoby udać się do psychologa? Pomógłby on Pani poradzić sobie ze stresem, jaki jest związany z chorobą.
Pozdrawiam