Skrzywienie kręgosłupa a uciskanie nerwów

Witam! Moja dolegliwość jest trudna do opisania, ale postanowiłam zadać pytanie. Mam skrzywienie kregosłupa w odcinkach lędzwiowym oraz piersiowym, ponadto występuje podejrzenie uszkodzenia w odcinku szyjnym. Od pewnego czasu mam uczucie jakby występowało osłabienie prawej stopy i ręki, jakby krew tam częściowo niedopływała, obie kończyny są często zimne. Jest to uczucie, które powoduje, że budzę się w nocy. Czy może być to możliwość ucisku kręgosłupa na jakiś nerw? Proszę o odpowiedź.

Piotr Jurczyk

Witam. Na początku potrzeba uściślenia, czy "ręka" w pani opisie to tak, jak w anatomii - część położona dystalnie od nadgarstka, czy potocznie - kończyna górna. Jeśli to pierwsze, to nie ma możliwości przypisania jednoczesnych objawów z ręki i stopy kręgosłupowi. Jeśli to drugie, to specjalista neurolog może rozważyć wykonanie badania obrazowego odcinka szyjnego kręgosłupa (ale wtedy dolegliwości ze stopy należałoby traktować jako "dodatkowe znalezisko". Jest jeszcze trzecia opcja, uszkodzenie nerwów obwodowych. Podała Pani niewiele danych, czy choruje Pani na inne choroby, przyjmuje jakieś leki? Należałoby oznaczyć gospodarkę hormonalną, szczególnie TSH, witaminę B12, badanie morfologiczne i biochemiczne krwi. Pozdrawiam.