Skurcze w 20 tygodniu ciąży

Od 20 tyg. ciąży mam skurcze 3-4 razy dziennie, jest to taka fala ucisku, przechodząca od góry do dołu brzucha, czuję jakby macica robiła się twarda. Jestem w 24 tyg. i niestety od kilku dni mam je kilkanaście razy dziennie i zdarzają się też takie co 10 min. przez np. 2 godz. Byłam u lekarza powiedział że z szyjką wszystko ok. Ale martwi mnie ta częstotliwości i ilość w ciągu dnia. Czy może to mieć związek z odstawieniem progesteronu? Wciąż zażywam asmag 3x2 i nospę 3x1. Dziękuję za odpowiedź.

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Przed rozpoczęciem akcji porodowej, organizm będzie się do niej przygotowywał. Dlatego po 20. tygodniu ciąży możesz odczuwać skurcze Braxtona-Hicksa. Zazwyczaj takie objawy są całkiem naturalne i nie stanowią zagrożenia dla ciebie i maleństwa. To tylko trening macicy przed zadaniem, jakie będzie musiała wykonać, gdy nadejdzie godzina zero.