Skuteczne sposoby na zgrzytanie zębami

W nocy zgrzytam zębami. Czy się da wyleczyć tą uciążliwą dolegliwość i w jaki sposób? Co jest najlepsze przeciw zgrzytaniu zębami?

Dzień dobry!
Opisana przez Panią dolegliwość to bruksizm. Dotyczy większości współczesnego społeczeństwa. Jest wynikiem stresów nagromadzonych z biegiem czasu. Obecnie uważa się że nie ma możliwości wyleczenia parafunkcji tego typu. Można natomiast zminimalizować skutki tej przypadłości.
W pierwszej kolejności należy ustalić przyczynę takiego stanu oraz stopień nasilenia objawów. Przeprowadzić ocenę stanu emocjonalnego, układu zębowego - dopasowanie górnego i dolnego łuków zębowych. Ocenić współistnienie wady zgryzu. oraz stopień zużycia poszczególnych zębów.
Takiej oceny można dokonać tylko na fotelu dentystycznym u doświadczonego lekarza.
We własnym zakresie można zastosować techniki relaksacyjne, zwrócić uwagę na komfort snu (odpowiedni czas, pora, otoczenie, lekkostrawna dieta. itp.), rozważyć ćwiczenia jogi. Można zastosować lekkie preparaty uspokajające, takie jak napary ziołowe.
Terapię dostosowuje się indywidualnie do potrzeb i możliwości pacjenta. W większości przypadków ma zastosowanie relaksacyjna szyna okluzyjna. Występująca w różnych postaciach jest dobierana i dostosowywana przez lekarza indywidualnie.
Z życzeniami zdrowia Konstanty Sławecki!