Skuteczność antykoncepcji hormonalnej a antybiotyk w przerwie pomiędzy opakowaniami

Witam! Pani Doktor. Mam pytanie, od 2 miesięcy przyjmuje tabletki antykoncepcyjne Rigevidon. Podczas przerwy, czyli teraz miałam usuwaną ósemkę 23 listopada, dostałam antybiotyk, który podobnie nie ma wpływu na te tabletki - Klarmin 500mg i Ketonal 100 - doraźnie - lekarz dentysta stwierdził, że też nie ma wpływu. W środę - 28 listopada przyjmę kolejne opakowanie, antybiotyk kończy mi się 30 listopada. Mam pytanie, przez jaki czas muszę zachować ostrożność, jeśli leki te były przyjmowane podczas przerwy? Lekarz dentysta stwierdził, że nie ma konieczność zachowania ostrożności, ale nie wiem, jakoby dentysta się znał. Przez ile czasu muszę się dodatkowo zabezpieczać? Od przyszłego miesiąca mam zmianę tabletek z Rigevidon na Yaz - czy przy zmianie też jest jakiś czas na zachowanie ostrożności? Pozdrawiam

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam! Antybiotyk może wpływać na metabolizm syntetycznych hormonów zawartych w tabletkach antykoncepcyjnych, przez co zmieniać ich stężenie i hipotetycznie nawet obniżać skuteczność antykoncepcji. Antybiotyk zażywany w czasie przerwy nie wpływa jednak na skuteczność antykoncepcji hormonalnej, gdyż w tym czasie i tak nie dostarcza Pani żadnych hormonów. Jeśli jednak będzie nadal zażywać Pani antybiotyk w czasie gdy rozpocznie nowe opakowanie, gdy przerwa już się skończy, to może Pani rozważyć zastosowanie dodatkowego zabezpieczenia w formie prezerwatywy przez pierwszy tydzień brania tabletek. Polecam Pani też zadbać o szybszy powrót flory bakteryjnej jelit do równowagi po kuracji antybiotykowej zażywając odpowiednie probiotyki. Pozdrawiam serdecznie!