Skuteczność tabletek antykoncepcyjnych po kilku dniach biegunki

Witam, mam taki problem. Biorę tabletki Yasminelle (od ponad pół roku). W tym miesiącu, w trzecim tygodniu, w szesnastym dniu dopadła mnie biegunka. Po wszystkim wzięłam tabletkę zapasową, ale myślę, że ta również się nie wchłonęła, bo dostałam znowu biegunki. Tego dnia kolejnej trzeciej już nie brałam. Niestety 17, 18, 19 i 20 dnia brania tabletek również miałam biegunki. Teoretycznie po kilku godzinach od wzięciu tabletki, ale biegunki były bardzo silne i nie mam pewności, czy tabletki się wchłonęły. Dopiero 21 ostatniego dnia poczułam się dobrze i wzięłam tabletkę, wszystkie dolegliwości ustąpiły. Nie wiem, czy dobrze zrobiłam, ale postanowiłam połączyć opakowania i nie robić przerwy. Czy dobrze zrobiłam? Wiem, że pewnie powinnam była zrobić wcześniejszą przerwę jak dostałam pierwszy dzień biegunki, ale uznałam, że jest to takie jednorazowe i nie spodziewałam się takich dolegliwości. Czy jestem teraz zabezpieczona? Czy może powinnam się dodatkowo zabezpieczać przez kolejnych siedem dni? Nie boję się, że zaszłam w ciążę, gdyż przez ostatnie 2 tygodnie nie miałam kontaktów seksualnych, najbardziej jestem zainteresowana tym, czy jestem zabezpieczona, a jak nie, to kiedy będę i do kiedy trzeba się dodatkowo zabezpieczać. Mam jeszcze pytanie dotyczące leku Mycosyst. Czy wpływa on na działanie tabletek? W internecie czytałam, że nie. Lekarz też tak powiedział, ale chciałam się dodatkowo upewnić.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Nie, lek ten nie wpływa na skuteczność tabletek antykoncepcyjnych. Postąpiła Pani słusznie, nie robiąc przerwy między opakowaniami ze względu na biegunkę w ostatnich dniach przyjmowania tabletek z poprzedniego blistra. Opcjonalnie, mogła Pani rzeczywiście odstawić tabletki z poprzedniego opakowania nieco wcześniej, pierwszego dnia biegunki, i zrobić taką wcześniejszą przerwę. Jednak nie robiąc przerwy, jest Pani również w pełni zabezpieczona i nie musi Pani stosować dodatkowych metod antykoncepcyjnych ani wstrzymywać się od współżycia.

Pozdrawiam serdecznie!