Skuteczność tabletek antykoncepcyjnych przy antybiotykoterapii

Witam, jestem nowa i trochę się boję. Niedawno byłam przeziębiona i musiałam wziąć antybiotyk d****, ale wzięłam go tylko 4 dni, a w tym samym czasie brałam tabletki antykoncepcyjne i po odstawieniu antybiotyku zostały mi 4 tabletki z opakowania. W tym czasie kochałam się z partnerem kilka razy, ale nigdy nie zakończył we mnie i trochę się boję, że mogło dojść do zapłodnienia.

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam.
Ryzyko ciąży istnieje, ponieważ wymieniony przez Panią antybiotyk mógł zmniejszyć skuteczność tabletek. W takiej sytuacji należy zachować wstrzemięźliwość lub zastosować prezerwatywę- aż do końca antybiotykoterapii i przez kolejnych co najmniej 7 dni. Gdy te dodatkowe 7 dni przypada na przerwę pomiędzy tabletkami (tak jak u Pani), to wskazane jest także nie robić przerwy pomiędzy opakowaniami. Radzę Pani wykonać test ciążowy po ok. 2 tygodniach od ostatniego stosunku bez zabezpieczenia (zaliczamy tu również stosunek przerywany) i ponowić go, w razie wyniku negatywnego, po kolejnym tygodniu i dwóch.
Pozdrawiam serdecznie!