Skuteczność tabletek antykoncepcyjnych przy lekach na nadciśnienie

Mam 25lat jestem kobieta biorę od kilku dni tabletki na nadciśnienie ale biorę również tabletki antykoncepcyjne livomine czy mogę dalej używać tabletek antykoncepcyjnych przy nadciśnieniu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Leczenie nadciśnienia nie wpływa na ochroną antykoncepcyjną podczas stosowania tabletek. Ponieważ choruje Pani na nadciśnienie tętnicze, dobór metody antykoncepcyjnej w takim przypadku musi być szczególnie przemyślany.Przy kwalifikacji do odpowiedniej metody antykoncepcji pacjentka musi być przebadana internistycznie aby wykluczyć choroby, które są bezwzględnym przeciwwskazaniem do antykoncepcji hormonalnej. Nadciśnienie tętnicze stanowi względne przeciwwskazanie do stosowania antykoncepcji hormonalnej. To znaczy, że ciśnienie krwi podczas stosowania tabletek powinno być w normie. Jeśli jest wysokie i nie da się wyregulować lekami obniżającym ciśnienie należy zmienić metodę antykoncepcji.