Skuteczność tabletek przy regularnym ich stosowaniu

Mam 20 lat. Jestem w trakcie stosowania trzeciego opakowania tabletek antykoncepcyjnych, dokładnie dzisiaj wezmę 17 tabletkę. Wszystkie tabletki przyjmowałam bardzo dokładnie, żadnej nie pominęłam, raz tylko spóźniłam się o kilkanaście minut. Krwawienie zawsze zaczynało się 4 dnia przerwy.
W poprzednim cyklu zażywania tabletek współżyłam w 7 dniu przerwy, kiedy jeszcze miałam krwawienie. Od paru dni czuję parcie na pęcherz, oddawanie moczu jest dla mnie bolesne. Oprócz tego mam trochę bardziej widoczne żyły na piersiach.
Zastanawiam się czy mogą to być objawy wczesnej ciąży, czy w ogóle jest jakieś podwyższone ryzyko zapłodnienia, jeżeli stosowałam tabletki tak jak powinno się je stosować? Czy to parcie na pęcherz może być raczej związane z jakąś infekcją dróg moczowych?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam.
Skuteczność tabletek, przy regularnym ich stosowaniu, jest dość wysoka (ok. 1% szans na ciążę rocznie). Skoro ma Pani jakiekolwiek wątpliwości, proszę wykonać test ciążowy. Pani objawy są jednak raczej związane z infekcją cewki i pęcherza moczowego (jak sama Pani trafnie stwierdziła). Powinna Pani zgłosić się w tej sprawie do swojego lekarza rodzinnego (konieczne jest badanie ogólne moczu i leczenie w razie potwierdzenia diagnozy).
Pozdrawiam serdecznie!