Skuteczność zabezpieczenia prezerwatywą

Witam Państwa! Jakie jest prawdopodobieństwo zajścia w ciążę przy stosunku z prezerwatywą, jeśli prezerwatywa została prawidłowa założona nie pękła i się nie zsunęła? Dodam, iż stosunek nie jest przerywany tylko skończony w partnerce. Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam

Witam! Wskaźnik skuteczności antykoncepcji ocenia się za pomocą Indeksu Pearla. Przedstawia on ile kobiet na sto zajdzie w ciąże stosując daną metodę antykoncepcji przez rok. I tak dla prezerwatywy wynik ten waha się w zakresie 5-12. Nie spotkałem się badaniami, które mówiłyby jaka jest szansa zajścia w ciąże dla pojedynczego stosunku z prezerwatywą, ale z powyższych danych wynika, że bardzo mała. Dla porównania podam, że nie stosując żadnej metody antykoncepcji indeks Pearla wynosi 85. Najskuteczniejszą metodą antykoncepcji jest antykoncepcja doustna w postaci tabletek dla których indeks Pearla wynosi 0,1-0,2. Czyli stosując tą metodę tylko 1 kobieta na tysiąc zajdzie w ciążę w przeciągu 1 roku. Wśród innych metod dla kształtki wewnątrzmacicznej indeks wynosi 1,2-3,0, dla krążków dopochwowych 6-10, środków plemnikobójczych 17-24. Wśród metod naturalnych wyniki badań są bardzo rozbieżne. Prawdopodobnie wynika to stąd, że opierają się na ścisłej samokontroli i założeniu regularnych cykli miesiączkowych z czym w rzeczywistości jest różnie. Indeks metody kalendarzykowej wynosi 14-50, metody badania śluzu 1-23 ale już metody termicznej ścisłej 0,8-1,4. Pozdrawiam