Skutki rozwodu rodziców u dorosłego dziecka

Witam. Mam 19 lat i należę do osób, które w dzieciństwie przeżyły rozwód rodziców i skutki dzisiaj widzę gołym okiem... Nie potrafię się na dłużej zaangażować w cokolwiek, boję się, sen jest moją ucieczką od problemów.. Poza tym często myślę, że ludzie mnie oszukują i odrzucają. Jestem beznadziejna i niczego nie potrafię osiągnąć. Często myślę, że ludzie tylko mnie krytykują i wykorzystują. Jak można z tym wygrać?...

Witaj,
tego rodzaju sytuacja jest na tyle urazowa,że moze stac się wewnetrznym przekonaniem o samej sobie.Prosze zasiegnąc pomocy psychoterapeuty,by "wymazać" ten zapis i wprowadzić nowy,oparty na realiach.Zastrzegam,ze skoro trwa taki stan dlugo,mozesz sama go nieświadomie potwierdzać swoim zachowaniem,wiec i niektóre obecne doświadczenia moga dawać podobne odpowiedzi,więc proces terapii musi trwac tak długo,az będziesz świadomie umiała zauważac,co jest zachowaniem zgodnym z potrzebami a co natretnym powielaniem schematu odrzucenia.
Trzymam kciuki.