Zapytaj lekarza

7 4 0 , 0 0 5

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Skutki uboczne badania TK głowy

Mam skierowanie do szpitala na oddział neurologiczny i jestem pewny że będę miał badanie diagnostyczne głowy. Szpital posiada Tomograf Komputerowy ale nie posiada Rezonansu Magnetycznego. Wolałbym mieć badanie wykonane RM ponieważ jest on całkowicie bezpieczny czego nie można powiedzieć o TK. Jakie TK głowy może mieć skutki zdrowotne w przyszłości? Jaka to jest dawka promieniowania i czy to prawda że TK głowy zwiększa ryzyko wystąpienia nowotworów w przyszłości?
MĘŻCZYZNA, 23 LAT ponad rok temu

Agresja u dzieci autystycznych

Autyzm to dziecięce zaburzenie rozwojowe. Częściej występuje u chłopców niż u dziewczynek. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć na temat autyzmu. Obejrzyj film i dowiedz się więcej o agresji u dzieci autystycznych.

Lek. Paweł Baljon
77 poziom zaufania

Witam serdecznie. Pojedyncze badanie obrazowe TK nie jest szkodliwe.

lekarz w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach.
0

Witam serdecznie,

Badanie TK, bezwzględnie czy to jest badanie w ramach NFZ czy badanie odpłatne, wykonuję się tylko na podstawie skierowanie od lekarza prowadzącego. Jeśli lekarz prowadzący kieruję na diagnostykę TK, to znaczy, że ma ku temu przesłanki kliniczne. Mówiąc prościej, lekarz na podstawie wywiadu oraz badania klinicznego, ma podstawy kliniczne aby skierować Pana na badanie TK. Jeśli by ich nie miał, na pewno nie zlecił by tomografii komputerowej. W Pana przypadku, poczekałbym na decyzję neurologa, jak już będzie Pan hospitalizowany. Dla Pana wiadomości, rutynowe badanie TK głowy to dawka rzędu w wysokości 2 mSv, bezpieczna dla człowieka. Oczywiście w badaniach TK wykorzystuje się promieniowanie rentgenowskie, stąd wymagane jest skierowanie od lekarza, aby pacjent nie mógł wykonywać badań TK w dowolnej ilości.
Reasumując, lekarze kierują na diagnostykę TK, wtedy kiedy jest to konieczne i mają ku temu wskazania kliniczne.

Pozdrawiam.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy